Recenzje

Cenna młodość

„29” to przezabawna i wzruszająca powieść o starszej kobiecie, która zapragnęła znowu być młoda i to życzenie się spełniło.

Ellie, główna bohaterka książki „29” ma siedemdziesiąt pięć lat. Zdmuchując świeczki podczas przyjęcia urodzinowego wysławia życzenie aby znów mieć dwadzieścia dziewięć lat, chociaż przez jeden dzień. Budząc się następnego dnia rano spostrzega, że jej marzenie się ziściło: jest znowu młoda!

Ten czarodziejski początek rozpoczyna inspirującą opowieść o tym, jak łatwo przegapić własne życie. Ellie przez wszystkie przeżyte lata nie doświadczyła bowiem niczego zaskakującego ani niesamowitego, nie odważyła się wyjść przed szereg w żadnej sprawie ani nawet nie jest pewna czy w ogóle doświadczyła uczucia miłości. Wyszła za mąż jak większość kobiet, prowadziła dom, zajmowała się córką nie myśląc o sobie i upływającym czasie.

I oto przestroga: bo tak przecież żyje większość z nas. Idziemy utartym przez innych szlakiem wydarzeń następujących po sobie w życiu: szkoła, praca, ślub, dziecko, dom. I ani się obejrzymy, a okazuje się, że nasz czas upłynął i już nie ma szansy na zrealizowanie innego scenariusza niż ten, jaki napisała dla nas rodzina i społeczeństwo.

Powieść Adeny Halpern, chociaż jest lekka i przyjemna w lekturze, mocno daje do myślenia w tej sprawie. Pośród wartkiej akcji, jej zaskakujących zwrotów i naprawdę zabawnych dialogów ukryte jest przesłanie – niby oczywiste, bo zewsząd słyszymy by odważyć się iść w życiu swoją drogą, ale czy na pewno? Mam wrażenie, że dla wielu osób „swoja droga” kończy się na lajkowaniu memów z inspirującymi cytatami na ten temat. Autorka „29” pokazuje do czego prowadzi taka bierność.

Tą książkę z pewnością powinni przeczytać wszyscy maruderzy rozczarowani życiem ponieważ będzie dla nich orzeźwiająca jak kubeł zimnej wody wylanej na głowę. Przypomina o tym by cieszyć się każdą chwilą bo one bezpowrotnie przeminą i jeśli ich nie docenimy to w przyszłości czeka nas tylko żal za czasem zmarnowanym na własne życzenie!

Klaudia Kosińska

Adena Halpern
29
Przekład: Anna Zielińska
Wydawnictwo Świat Książki
Premiera: 12 sierpnia 2015