Przejdź do treści

Diane Chamberlain

Chcę Wam coś powiedzieć o książkach Diane Chamberlain, co jest zabawne: ich tematy są dla mnie w większości w ogóle nieciekawe (za wyjątkiem “Zatoki o północy”, ale o tej książce napiszę osobno kiedy indziej), a czytam każdą, która wpadnie mi w ręce z zapartym tchem! Zastanawiałam się na czym to polega i o tym dzisiaj napiszę.

Książki te są o sprawach społecznych. Są tam takie tematy jak np. dziecko, które zaginęło, a musi przyjąć dawkę leku na czas, ukradziony noworodek, położna co rodziła dzieci innym ludziom i nikomu z bliskich nic nie mówiła albo sytuacja taka, że laska z bogatego domu pracuje jako opiekunka rodziny z marginesu. Nie mówię, że te tematy są jakoś złe. One są dla mnie prywatnie niezbyt ciekawe bo szukam w książkach raczej romantycznej odskoczni od codzienności czyli nie tematów jak z “Faktu” rozwiniętych do rozmiaru powieści.

Ale! Tu jest coś dziwnego, ponieważ pomimo braku zainteresowania tematami, Diane Chamberlain pisze tak dobrze, że ja się nie mogę oderwać. Konstrukcja tych książek pod względem prowadzenia fabuły po prostu wciąga, bez względu na temat. Te książki są literacko nienaganne, każde zdanie jest sensowne i dopracowane, jest używany znakomity język i jego wiarygodne stylizacje w zależności od tego kim jest postać. Taki znakomity warsztat budzi mój szacunek, mówię serio. Jest to taki przypadek gdzie dobrze napisana książka zawsze się obroni i moim zdaniem te właśnie książki są dobrze napisane. A temat, jak to temat, jest rzeczą względną bo jednej osobie się będzie on podobał, a innej nie.

Myślę, że krytycy niesłusznie odrzucają takie książki, bo moim zdaniem powinni się kierować w ocenie tylko tym czy książka jest od strony warsztatowej dobra, a odwalić się raczej od tematyki, bo dla różnych ludzi różne rzeczy są ciekawe albo nie, a gdy książka jest dobrze napisana, to można się zaczytać nawet w książce, której temat się uważa za nudny czego jestem przykładem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *